Španělská Orbea představila výrazně přepracovanou verzi své elektrické trailové střely RISE pro rok 2025! A jestliže už v předchozí generace patřila mezi nejlehčí a nejrychlejší trailová elektrokola na trhu, verze 2025 tuto pozici jen upevní.
  

Těšit se můžete na výrazně tužší rám s novou asymetrickou vzpěrou, pozměněnou geometrii s nižším těžištěm, ale také nejnovější pohon Shimano Steps EP801-RS a nové baterie s dosud největší koncentrací energie vzhledem k jejich velikosti! Začínáte se těšit? Líbí se vám nový ostřeji řezaný design? Tak se s námi podívejte na detaily, které na první pohled viditelné nejsou:

  • tužší přední trojúhelník o 8 %
  • tužší zadní stavba o 14 %
  • nižší těžiště zlepšující agilitu
  • rychlejší verze SL se zdvihy 140/140
  • agresivnější verze LT se zdvihy 160/150
  • nový motor Shimano Steps EP801-RS
  • volitelné mapy výkonu a točivého momentu
  • režim RS = 55 Nm nebo RS+ = 85 Nm
  • dvě velikosti baterie na výběr (420 / 630 Wh)

  

  

Karbonový rám tužší, těžiště nižší

Nový karbonový rám Orbea Rise 2025 doznal významných změn, ale i nadále zůstává lehký a mrštný na první pohled. Inženýři se zaměřili na zvýšení tuhosti rámu, čehož docílili přidáním šikmé asymetrické vzpěry a také přepracováním spodních a horních vzpěr zadní stavby. Výsledkem je zlepšení tuhosti předního trojúhelníku o 8 % a zadní stavby až o 14 %. Geometrie kola byla mírně pozměněna kvůli snížení těžiště a tím i zlepšení jízdních vlastností v zatáčkách.
  

RISE opět ve verzi SL a LT

K dispozici bude verze Rise SL s nižšími zdvihy 140/140 a "rychlejším" charakterem pro méně náročné traily, ale chybět nebude ani agresivnější Rise LT se zdihy 160/150 a laditelnou geometrií pro náročné traily s opravdu drsným povrchem. Obě verze jsou vybaveny kompletním "podvozkem" FOX, ale pouze verze LT využívá také pružinový zadní tlumič.

  

  

Výkonný pohon Shimano Steps EP801-RS

Rise nově nabídne také variabilní točivý moment 55 nebo 85 Nm pro různé jízdní režimy (RS / RS+). Stačí si zvolit, kolik síly právě potřebujete pro zdolání stoupání nebo náročného terénu. I při velmi nízké váze a skvělé ovladatelnosti tak budete mít k dispozici výkony, jaké jsou obvyklé pro těžká elektrokola méně sportovního střihu.

S úsporou hmotnosti pomáhají nové baterie s vysokou kapacitou a hustotou. Na výběr budou články o kapacitě 420 nebo 630 Wh s možností rozšíření pomocí Range Extenderu (210 Wh).
  

Rám + baterie 420 Wh = 1,95 kg
  
Rám + baterie 630 Wh = 2,90 kg
  

Termín uvedení novinky na český trh výrobce zatím neoznámil, proto doporučujeme všem sledovat naše stránky pro aktuální informace o dostupnosti. Jakmile bude RISE ve verzi 2025 dostupný, objeví se určitě také na prodejně HaPe v Brně!